poniedziałek, 2 września 2013

Poprawny zapis dat. Wyrzućmy wreszcie niepotrzebne końcówki!

Na początek o powszechnym problemie z zapisem dat. Czas najwyższy wyrzucić do kosza: -go, -tego, -tej, -te! I tym... podobne końcówki fleksyjne. Ich dopisywanie po liczbach zapisanych za pomocą cyfr arabskich i rzymskich było prawidłowe tylko do roku 1936. 

Fot. Jolanta Paczkowska
Dla ciekawych:

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1936 r. przez ówczesny Komitet Ortograficzny Polskiej Akademii Umiejętności nie dopisujemy końcówek fleksyjnych po liczbach zapisanych za pomocą cyfr (arabskich i rzymskich), np.1-go listopada, czy XI-ego.

Zapisy: 25-go, 25-ego, 25-tego października są niepoprawne, podobnie jak: być na III-im roku, siedzieć w 5-ym rzędzie, w latach 90-tych.
Zdarzało mi się widzieć tablice z niepoprawnie napisanymi nazwami, np. ul.1-go Maja, czy ul. 3-ego Maja.  


Piszemy: przykład 2., w latach 90. (z kropką po liczebniku). Dzięki kropce możemy wyraźnie zaznaczyć, że dana liczba oznacza liczebnik porządkowy (który z kolei?), a nie główny (ile?).
 

Choć w sytuacjach, gdy z kontekstu jasno wynika, że tylko jedna interpretacja jest możliwa, kropka może być pomijana. Dlatego też ulice z datami w nazwach, np. 23 Lutego, 1 Maja, 11 Listopada - piszemy bez kropek i oczywiście bez końcówek.

Po cyfrach rzymskich z zasady nie stawia się kropki. 

Błędnie zapisana nazwa ulicy. Fot. Jolanta Paczkowska
 
 Błędem także jest nieodmienianie nazwy miesiąca. Nie piszemy 1 wrzesień , lecz 1 września, 12 październik, lecz 12 października… (pierwszy, dwunasty, którego miesiąca?)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz